Znaczenie mielonej kukurydzy w żywieniu zwierząt hodowlanych

Żywienie zwierząt hodowlanych jest bardzo istotnym elementem, dlatego używana karma powinna być dobrej jakości, pożywna oraz wydajnościowa. Dobrze karmione zwierzęta hodowlane cechują się niską śmiertelności, są zdrowe i dają produkty wysokiej jakości, a dobre efekty produkcyjne cieszą i są celem każdego hodowcy. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie żywienie zwierząt. Karmą dobrej jakości jest np. kukurydza.

Dlaczego kukurydza?

Kukurydza od wielu lat w różnej postaci jest karmą dla zwierząt hodowlanych, a wielu hodowców nie wyobraża sobie żywienia zwierząt bez kukurydzy. Można z niej zrobić wiele pasz o zróżnicowanych parametrach dobrych zarówno dla bydła, jak i drobiu. Mielona kukurydza, kiszonka z kukurydzy, kukurydza w całości, ziarna z kukurydzy możliwości jest wiele i zależą od indywidualnych potrzeb gospodarstwa i panujących tam warunków. Stosowanie kukurydzy jest bardzo powszechne, a świadczy o tym fakt, że jest obecnie drugim największym komponentem paszowym i ustępuje jedynie pszenicy. Kukurydza w różnej postaci jest uznawana za dobrą karmę dla zwierząt hodowlanych, dlatego jest chętnie używana przez hodowców. Jest również stosunkowo tania w porównaniu z innymi karmami.

Kukurydza mielona, czy w całości?

Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ to zależy od potrzeb. Na przykład dla drobiu może być kukurydza drobniej zmielona, a dla bydła mogą być to większe kawałki, lub nierozdrobnione ziarna kukurydzy, gdyż mniejsze mogą być gorzej trawione. Można również zrobić mieloną kiszonkę z kukurydzy, tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb żywieniowych zwierząt. Dla jednych zwierząt hodowlanych mielona kukurydza będzie dobra, a dla innych lepiej będzie zastosować jej inny wariant.

Jakie zwierzęta karmić mieloną kukurydzą

Nadaje się ona dla wielu zwierząt. Bardzo często wykorzystuje się ją np. do karmienia kur. Może być to po prostu kolba kukurydzy, ale często stosuje się formę mieloną. Kury szczególnie potrzebują odpowiednio dopasowanej karny, ponieważ charakteryzują się intensywnym wzrostem, szybką przemianą materii, a także szybkim dojrzewaniem, więc aby ich rozwój był prawidłowy, potrzebują karmy dobrej jakości i odpowiednio przygotowanej oraz zbilansowanej, a kukurydza to zapewnia.

Zalety żywienia drobiu zmieloną kukurydzą:

  • zmielona kukurydza jest dobrze przyswajalna;
  • jest to komponent paszowy wysokoenergetyczny;
  • jest bogata w potrzebne witaminy, szczególnie w potrzebne witaminy z grupy B oraz minerały;
  • jest lekkostrawna i dobrze przyswajalna przez kury nawet w niezmielonej formie.

Kukurydza jest dobrą karmą dla zwierząt hodowlanych, jednak aby zapewnić im karmę najlepiej spełniającą potrzeby, trzeba się zastanowić, w jakiej formie podawać kukurydzę. Nie ma jednej dobrej formy kukurydzy dla wszystkich, dlatego czasami lepsza będzie mielona kukurydza, innym razem w całości lub w jeszcze innej formie. Na pewno jest to popularny i dobry rodzaj karmy dla zwierząt hodowlanych.

Author: mariuszlebek.pl