Domowe syropy na infekcje dróg oddechowych

Coraz więcej osób interesuje się domowymi metodami leczenia – nic w tym dziwnego, ponieważ wiele sposobów zaczerpniętych z medycyny ludowej świetnie się sprawdza w przypadku wielu dolegliwości. Dużą popularnością cieszą się naturalne domowe syropy na przeziębienia i objawy, takie jak kaszel, katar i ból gardła. Są one nie tylko proste w wykonaniu, ale również nie zawierają chemii i można je spokojnie podawać nawet małym dzieciom.

Syrop z miodu, imbiru i cytryny

Miód, imbir i cytryna to wielka trójka nieoceniona w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Połączenie tych składników wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne. Korzeń imbiru zawiera w substancje łagodzące stany zapalne, a także dużą ilość witamin i minerałów, dzięki którym odporność organizmu się wzmacnia. Miód ma działanie wykrztuśne i odkażające, często mówi się o nim jako o naturalnym anybiotyku. Cytryna to cenne źródło witaminy C, której nie może zabraknąć w naszym organizmie w trakcie przeziębienia. Ponadto, taki syrop działa rozgrzewająco i napotnie.

Jego przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy zaopatrzyć się w 2 cytryny, jedną sztukę korzenia imbiru oraz dowolny miód. Cytryny należy dokładnie umyć i pokroić na cienkie plasterki, zwracając uwagę na to, by dokładnie usunąć pestki. Korzeń imbiru trzeba obrać i zetrzeć na tarce. Do słoika wlewamy 4 łyżeczki miody, następnie dodajemy 4 plasterki cytryny i 3 łyżeczki startego wcześniej imbiru. Całość ponawiamy do momentu wypełnienia całego słoika, który później dokładnie zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na 24 godziny. Podczas przeziębienia zaleca się stosować jedną łyżeczkę syropu 4 razy dziennie.

Syrop z cebuli

Syrop z cebuli idealnie się sprawdzi w leczeniu kaszlu, a to z uwagi na właściwości oczyszczające drogi oddechowe i ułatwiające odksztuszanie. Cebula jest również znanym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodzącym. Dodatkowe działanie moczopędne cebuli czyni z niej świetne rozwiązanie na problemy z drogami moczowymi. Cebulę – podobnie jak miód – potraktować można jako naturalny antybiotyk. Do jego przygotowania potrzebna będzie jedna cebula, a także cukier lub miód. Na początek obierz i posiekaj cebulę, przełóż do słoika i zasyp cukrem, albo zalej miodem. Zakryj słoik i odstaw go w ciemne miejsce na 12 godzin. Po tym czasie cebula puści sok, który za pomocą sitka należy później przelać do innego naczynia. W ten właśnie sposób uzyskujemy sok, który najlepiej zażywać co 2-3 godziny po jednej łyżeczce.

Syrop sosnowy

Kolejnym dobrym sposobem na domową walkę z przeziębieniem jest syrop wykonany z pędów sosny. Ma on działanie wykrztuśne i antybakteryjne, a także moczopędne i przeciwzapalne. Syrop z sosny jest dobrą alternatywą dla syropu z cebuli, ponieważ jest słodki w smaku i nie posiada charakterystycznego zapachu, który może niektórym przeszkadzać. Do jego przygotowania trzeba zaopatrzyć się w kilogram pędów sosny oraz kilogram cukru. Młode pędy sosny najlepiej zbierać wiosną, następnie włożyć do garnka, zalać wodą i gotować przez godzinę na wolnym ogniu. Po odcedzeniu całości zasypujemy miksturę cukrem i ponownie gotujemy do momentu, aż syrop nabierze gęstej konsystencji. Kolejny etap to przelanie powstałego syropu do słoików i ich pasteryzacja. Odpowiednio przygotowany syrop będzie się nadawał do spożycia przez najbliższe 2 lata. Syrop najlepiej jest pić po jednej łyżeczce co 3 godziny.

Jak widać, nie zawsze trzeba sięgać po chemiczne środki z apteki, żeby zwalczyć przeziębienie. Domowej roboty syropy bazują na całkowicie naturalnych produktach, którymi obdarzyła nas matka natura. Ich działanie niczym nie ustępuje drogim tabletkom, dlatego w razie choroby warto pamiętać o tych przepisach.

 

Author: mariuszlebek.pl